43009
Availability:
Wypożyczalnia Główna
There are copies available to loan: sygn. C 10846 (1 egz.)
Notes:
General note
Materiały z konferencji zorganizowanej przez Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Instytut Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego w dniach 15-16 grudnia 2017 roku.
Summary, etc.
Streszczenie: Instytut Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zorganizowały w 2017 roku konferencję naukową Wyrażanie Niewyrażalnego. Mistycyzm w sztuce: literaturze, malarstwie, muzyce… W 100-lecie śmierci Léona Bloy. Wyrażanie niewyrażalnego to oksymoron, metaforyczny paradoks, nieoczywista dążność człowieka do zapisu słowem, obrazem, dźwiękiem lub innymi środkami wyrazu przeżyć o charakterze mistycznym, natchnionych, niepojętych na drodze rozumowej analizy. Czy sformułowana w ten sposób definicja tytułowej figury retorycznej pomaga nam zrozumieć podłoże i powody poszukiwań twórczych, bliższych niekiedy doznaniom o charakterze religijnym niż artystycznym? Jakie znaczenie ma dla tego typu rozważań kwestia wiary? Wiary w Boga, wiary w naturę, wiary w sprawczą moc sztuki? Nie ulega wątpliwości, że twórczość, filozofia i religia – niezależnie od tego, jak je określimy – są ze sobą ściśle połączone. Kreacja, myśl i wiara leżą bowiem w naturze człowieka, uzewnętrzniają się między innymi w procesie twórczym i wówczas spoiwem dla nich jest środek wyrazu artystycznego.
Funding information note
Zrealizowano w ramach dotacji podmiotowej na utrzymanie potencjału badawczego Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na rok 2018/zadanie badawcze nr 7.A Wspomaganie potencjału badawczego Wydziału Malarstwa
Publikacja dofinansowana ze środków Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego
Książkę wydano dzięki dofinasowaniu Instytutu Francuskiego w Polsce
Language note
Tekst w języku polskim, cytaty z literatury francuskiej w języku francuskim.
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again